Kiscsősz – Szent Imre

Kiscsősz – Szent Imre
Búcsú
11-05
Történet (1975-ös sematizmus szerint)
"1488-ban említik okl. A vásárhelyi apácák birtoka, majd a pozsonyi klarisszáké. 1688-ban és azóta is katolikusok lakják. 1672-ben tp-at és tanítólakást a hívek építettek. Tit: Szent Imre. 19x12 méter. Búcsú: november 5. Szi: jún. 12. Rn: dec. 3. Hsz: 340 (358). "
Történeti leírás
16-17. századi történet
1698-ban Mindenszentek tiszteletére szentelt boltozott temploma alacsony homlokzati kőtoronnyal állt, sekrestye nélkül. Héjazata szalma volt.
Történeti leírás 1701-1945
1732-ben már Szent Imre a titulusa. 1810-ben a Vallásalap restauráltatta, 1817-ben síkmennyezetes (kazettás) volt, fazsindely fedte. 1849-ben cseréppel fedték és boltozták.
Történeti leírás 1945-
1993-ban külső tatarozás.
Mai templom adatai
Megnevezés
Rk. tp.
Elhelyezkedés
Kiscsősz, Kossuth Lajos utca 11., hrsz. 221.
Védelem mértéke
műemlék
Védelem törzsszáma
11192, 11434, 2005
Védelem azonosítója
8247
Védés ideje
2001
Eredeti jelleg
R.k. t
Mai meghatározó korstílusa
klasszicizáló késő barokk
Egyházigazgatási beosztás
filia
Ellátó plébánia
Külsővat, Római Katolikus Plébánia
Általános jellemzők
A település főutcáján szabadon álló, tört vonalú sisakkal koronázott középtornyos, háromhajós, keletelt, poligonális szentélyzáródású templom, északi oldalán részben kétszintes sekrestyével. Főhomlokzatának eredeti középrészét a főpárkányt alátámasztó négy pilaszter tagolja. Lapos pilaszterek szegélyezik a harangszintet is. A harangszint alatti alacsony toronyszintet íves szélű féloromzatok fogják közre. A homlokzat középtengelyében ajtó és felette karzatszinti ablak nyílik, amelyek a harangszin...Tovább
A település főutcáján szabadon álló, tört vonalú sisakkal koronázott középtornyos, háromhajós, keletelt, poligonális szentélyzáródású templom, északi oldalán részben kétszintes sekrestyével. Főhomlokzatának eredeti középrészét a főpárkányt alátámasztó négy pilaszter tagolja. Lapos pilaszterek szegélyezik a harangszintet is. A harangszint alatti alacsony toronyszintet íves szélű féloromzatok fogják közre. A homlokzat középtengelyében ajtó és felette karzatszinti ablak nyílik, amelyek a harangszinti ablakokkal együtt félköríves záródásúak. A homlokzat két széléhez a hajó bővítményének téglány alakú ajtókkal áttört és egy-egy pilaszterrel szegélyezett tömbje kapcsolódik. A hajóbővítmény oldalhomlokzatait pilaszterek tagolják, az ablakok szegmensíves záródásúak. A torony párkányzat feletti mellvédről indul, egyszintes. A hajótér sajátos, háromhajós szerkezet. A mellékhajók és a főhajó közötti támaszokat kiváltották. A főhajót három keskenyebb és egy szélesebb, csehsüveg-boltozatos szakasz fedi, az oldalhajók alacsonyabbak, síkfödémesek. A középhajóhoz önálló, csehsüveg-boltozatos egységként kapcsolódik a széles ívvel megnyitott karzattér. A sekrestye kétszakaszos csehsüveg-boltozattal fedett. A hajó falait és a boltozatok homlokoldalait stilizált, festett kváderkőmotívum díszíti. A Szent Imrét ábrázoló, 1909-ben festett oltárképen a Horváth és Eichorn szignó olvasható. A falfestést a szignó alapján Horváth István készítette 1909-ben. ...Kevesebbet mutat
Források
VEL.VIII.31.I.41.
VMEGY_TOP_OMF

Plébániák

Települések

Település
Kiscsősz