Pénzesgyőr – Szent Márton, püspök

Pénzesgyőr – Szent Márton, püspök
Búcsú
11-11
Történet (1975-ös sematizmus szerint)
"Pénzeskút és Kőrisgyőr összevonásából keletkezett. A XVIII. sz. vége felé alakult bókonyi település Lókút filiája volt. 1946 ig, a lelkészség felállításáig. Kp-na és lelkészlakás az egyházközségnek juttatott kúriából lett kialakítva. Kp-nát 1968-ban restaurálták. Méretei: 15x10 m.Tit: Szt. Márton. Búcsú: nov. 11. Szi: máj. 21. Rn: jún. 17. Akv: 1948-tól. Hsz: 506 (576). "
Történeti leírás
Történeti leírás 1945-
1956. július 1-jén a Lókúthoz tartozó Pénzeskútpusztát, a Szentgálhoz tartozó Kőrisgyőrt és a Bakonybélhez tartozó Kerteskőt Pénzesgyőr település néven egyesítették. Pénzeskút első kápolnáját az általános iskolában alakították ki. 1905-ben az iskola udvarára fakeresztet állítottak, majd haranglábat két haranggal. Az első egyházi épületre, egy kápolna létrehozására Fischer Antal földbirtokos tett javaslatot ő és fia első világháborús megmenekülése okán érzett hálából, a templom létrejöttére azonb...Tovább
1956. július 1-jén a Lókúthoz tartozó Pénzeskútpusztát, a Szentgálhoz tartozó Kőrisgyőrt és a Bakonybélhez tartozó Kerteskőt Pénzesgyőr település néven egyesítették. Pénzeskút első kápolnáját az általános iskolában alakították ki. 1905-ben az iskola udvarára fakeresztet állítottak, majd haranglábat két haranggal. Az első egyházi épületre, egy kápolna létrehozására Fischer Antal földbirtokos tett javaslatot ő és fia első világháborús megmenekülése okán érzett hálából, a templom létrejöttére azonban továbbra is várni kellett. Az önálló lelkészség megalakításának elhatározása Mindszenty József veszprémi püspök nevéhez fűződik 1943-ban. A templomot a Fischer-féle kúriában alakították ki, a források azonban eltérnek a tekintetben, hogy Fischer adományozta-e a kúriát az egyháznak, vagy az egyházközség az elkobzott egykori Fischer-kúriát megvásárolta-e. A templomot 1946-ban alakították ki. ...Kevesebbet mutat
Mai templom adatai
Megnevezés
R.k. t
Elhelyezkedés
Pénzesgyőr, Haladás utca 1., hrsz. 101.
Védelemre javasoljuk
helyi védelemre javasolt
Eredeti jelleg
kastély, majd ebből kialakított kápolna
Mai meghatározó korstílusa
neoklasszicista kastélyépületben kialakított, modern toronnyal ellátott kápolna
Egyházigazgatási beosztás
plébánia
Ellátó plébánia
Borzavár, Római Katolikus Plébánia
Általános jellemzők
Az egykori Fischer-kúriát az 1940-es évek végén átalakították, és létrehozták a Szent Márton-kápolnát. A kicsiny, egyterű teremtemplom az egyik kastélyszárny leválasztásával jött létre. Az oltár mögötti fal festett. Szent Mártont ábrázoló képe 1950-ben készült. Ezt a sekrestyében őrzik és Szent Márton ünnepén helyezik az oltárra. A kép Szent Mártont ábrázolja, amint köpenyének felét egy koldusnak adományozza. A források szerint 1951-ben torony épült a főhomlokzat elé, majd 1967-68-ban Takács Ján...Tovább
Az egykori Fischer-kúriát az 1940-es évek végén átalakították, és létrehozták a Szent Márton-kápolnát. A kicsiny, egyterű teremtemplom az egyik kastélyszárny leválasztásával jött létre. Az oltár mögötti fal festett. Szent Mártont ábrázoló képe 1950-ben készült. Ezt a sekrestyében őrzik és Szent Márton ünnepén helyezik az oltárra. A kép Szent Mártont ábrázolja, amint köpenyének felét egy koldusnak adományozza. A források szerint 1951-ben torony épült a főhomlokzat elé, majd 1967-68-ban Takács János egyházmegyei építész tervei alapján a templomot jelentős mértékben felújították, vasbeton koszorúval látták el, kicsiny karzatot építettek. Feltehetően ekkor készült belső kifestése is. Az oltár mögötti oldalon tondóban keresztény szimbólumok láthatóak. ...Kevesebbet mutat

Plébániák

Települések

Település
Pénzesgyőr