Badacsonytördemic – Szent Mihály

Badacsonytördemic – Szent Mihály
Búcsú
09-29
Történet (1975-ös sematizmus szerint)
"1297-ig Lábdi pl-hoz tartozott. Ettől kezdve önálló. 1299-ben Szt. János ev. tiszt.-re avatott kp-nájáról olvasunk. 1312, 1340, 1343, 1367-es okl.-ink említik. Papjai 1634-1750-ig Szigliget várában laktak és onnan látták el a híveket. Tp-át 1726-ban újonnan épültnek mondják, 1904-1905-ben épült a mai, 18x10 m-es tp.Tit: Szt. Mihály. Búcsú: szept. 29. Szi: febr. 27. Rn: márt. 20. Akv: 1723-tól. Hsz: 1300 (1372). — A pl-ház barokk, a XVIII. sz.ból Mj. "
Történeti leírás
Középkori templom építési kora és átalakítása
Kápolnája Szent János evangelista tsizteletére van avatva. 1297-ben plébániajogot kapott.
16-17. századi történet
Elpusztult.
Történeti leírás 1701-1945
1726-ban romjaiból újjáépítették, fazsindelyfedésű, boltozott szentélyű famennyezetes templom, tornya, sekrestyéje nem volt. 1769-ben újjáépítették. 1778-ban már tornya is volt. Elbontása után 1904-05 folyamán épült fel a mai templom.
Történeti leírás 1945-
A templom szentélyét 1955-ben Rezes Molnár Lajos festőművész festette ki. 1963-64-ben a teljes templomot renoválták. Az 1990-es években újabb külső-belső renoválásra került sor.
Mai templom adatai
Megnevezés
Szent Mihály-templom
Elhelyezkedés
Badacsonytördemic, Szent István utca, hrsz. 414.
Védelem mértéke
nem védett
Védelem törzsszáma
n.a.
Védelemre javasoljuk
helyi
Eredeti jelleg
plébániatemplom
Mai meghatározó korstílusa
eklektikus
Egyházigazgatási beosztás
plébánia
Ellátó plébánia
Badacsonytördemic, Szent Mihály főangyal plébánia
Általános jellemzők
A település északi részén szabadon álló, egyhajós, homlokzati tornyos, félköríves szentélyzáródású, mindkét hosszoldalán egy-egy oldalkápolnával bővített, tagolt tömegű romantikus templom. Keletelt. Homlokzati tornya a főhomlokzatból markánsan előrelép, a torony mindkét oldalt egy-egy negyedköríves bővítménnyel csatlakozik a hajóhoz. A templomon magas lábazat fut körbe, ami a főhomlokzaton sávozott. Ezen ülnek a tornyot keretező, támpillérszerű pilaszterek, valamint az oldalhomlokzatok és a szen...Tovább
A település északi részén szabadon álló, egyhajós, homlokzati tornyos, félköríves szentélyzáródású, mindkét hosszoldalán egy-egy oldalkápolnával bővített, tagolt tömegű romantikus templom. Keletelt. Homlokzati tornya a főhomlokzatból markánsan előrelép, a torony mindkét oldalt egy-egy negyedköríves bővítménnyel csatlakozik a hajóhoz. A templomon magas lábazat fut körbe, ami a főhomlokzaton sávozott. Ezen ülnek a tornyot keretező, támpillérszerű pilaszterek, valamint az oldalhomlokzatok és a szentély támpillérei is. A templom nyílásai félköríves záródásúak; a tornyon nyíló főbejárata felett egyszerű szemöldökpárkány, a karzatszinten neoromán ikerablak, a harmadik szinten keskeny, magas félköríves ablak. A harangszinten a lizénakeretelés elmarad, abalkai a vakárkádos párkányon ülnek. Ugyanilyen vakárkádsoros párkány zárja az oldalhajókat. A két bővítmény háromszög-oromzatos, az északin egy keskeny, magas ablak és három lőrésszerű ablak, míg a déli bővítmény félköríves bejárata felett hármas ablak nyílik. Belsejét csehsüveg-boltozatok fedik. ...Kevesebbet mutat

Plébániák

Települések

Település
Badacsonytördemic