Zirc – Fájdalmas Szűzanya

Zirc – Fájdalmas Szűzanya
Történeti leírás
Medieval church construction era and reconstruction
A település román kori plébániatemploma a jelenlegi templomtól északra állt, az egyhajós, félköríves szentélyű épület falmaradványait régészeti kutatások tárták fel.
16-17 th century history
A falu a 16. században elpusztul, plébániatemploma a 18. századra rommá válik.
Historical description 1701-1945
Az elpusztult középkori plébániatemplom anyagából, annak szomszédságában 1761-től épített templomot 1763-ban szentelték fel a Fájdalmas Szűzanya tiszteletére. 1780-ban a templomot bővítik és a belsejét kifestik, ezt örökíti meg a diadalív kronosztikonján olvasható évszám. Az átalakítás tervezője föltehetően a zirci Hoffpaur János. 1923-ban a veszprémi püspök 150.000 koronát adományoz a templom helyreállítására.
Historical description 1945-
1998-99: a tetőszerkezet felújítása új cserépfedéssel; teljes homlokzatfelújítás. 2009: állagvédelmi terv készül (Lorhmann Mária építész) 2017: a barokk oltár restaurálása (Szalay György és Pák András faszobrász-restaurátorok)
Mai templom adatai
Name
Rk. tp.
Other popular names
R.k. kistemplom
Location
Zirc, Kossuth Lajos utca, hrsz. 432.
Level of protection
műemlék
Heritage ref. number
5653, 10742, 1952
Heritage ID
9873
Heritage date
2001
Original style
plébániatemplom
Current defining style
késő barokk
Position in the church organization
kistemplom
Supporting parish
Zirc, Római Katolikus Plébánia
General characteristics
A település délkeleti részén, a főutca kiteresedésében álló, északkeleti tájolású, egyhajós templom a hajónál keskenyebb, egyenes záródású szentéllyel, a délnyugati homlokzat előtt harangtoronnyal és a hajó délkeleti oldalához épített sekrestyével. A tört vonalú sisakkal fedett, a sarkoknál visszametszve lekerekített torony íves falfelületekkel kapcsolódik a főhomlokzathoz. A torony alsó szintjét a főpárkányig pilaszterek szegélyezik, közöttük keresztes zárókővel díszített kőkeretes ajtó. A kar...Read more
A település délkeleti részén, a főutca kiteresedésében álló, északkeleti tájolású, egyhajós templom a hajónál keskenyebb, egyenes záródású szentéllyel, a délnyugati homlokzat előtt harangtoronnyal és a hajó délkeleti oldalához épített sekrestyével. A tört vonalú sisakkal fedett, a sarkoknál visszametszve lekerekített torony íves falfelületekkel kapcsolódik a főhomlokzathoz. A torony alsó szintjét a főpárkányig pilaszterek szegélyezik, közöttük keresztes zárókővel díszített kőkeretes ajtó. A karzatszinten szegmensíves, a főpárkány fölött ellipszisablak nyílik, a harangszinti ablakok félköríves záródásúak. Az oldalhomlokzatokat szegmensíves ablakok tagolják. A legutóbbi helyreállításkor a hajófalakon egy-egy ajtót, a szentélyen ellipszisablakot jelöltek bekarcolással. A hajót háromszakaszos csehsüveg-boltozat, a szentélyt és a sekrestyét egy-egy csehsüveg-boltozat fedi. A hajó délnyugati végében álló fakarzatot az ívesen előreugró középrésznél négy kőoszlop támasztja alá. Deszka mellvédjét hangszereket ábrázoló késő barokk festés díszíti. Az oldalfalakon márványt imitáló kifestés, a hajó és a szentély boltozatán a Mária hét fájdalmát megörökítő barokk falképek láthatók. A fából készült, fehérre festett és aranyozott oltár az 1780-as években készült, az oltárszekrény ajtaján Krisztus az Olajfák hegyén-dombormű, két puttó által közrevéve. Az oltár fölött barokk Pietà-szobor látható. A berendezésből kiemelhető még a 18. századi szószék a diadalív bal oldalán, hangvetőjén az utolsó ítélet angyalával, a barokk padok és a copf stílusú, kovácsoltvas szentélyrács. A járófelületet kelheimi kőlapok borítják. A szentély mellett kőkereszt áll 1873-ból, a templomkertben Nepomuki Szent János barokk faszobra (18. század) látható kis oromzatos építmény fülkéjében. Read less
Források
LDM RA Zirc Szűz Mária; VMRT 4, 263-268.
VMRT 4, 265.
LDM RA Zirc Szűz Mária VH 1923/I. XXXI-1.szám (1923.01.06.) 2. o.
LDM RA Zirc Szűz Mária VH 73. évf. 93. szám (2017.04.22.) 9. o.

Parishes

Settlements

Settlement
Zirc