Ajka–Csingervölgy – Boldog IV. Károly-kápolna

Ajka–Csingervölgy – Szent István
Kirchtag
08-20
Történet (1975-ös sematizmus szerint)
"Jelenleg Alsócsingert Ajka II., Felsőcsingert Úrkút látja el. A helység a múlt sz. hatvanas éveiben települt, amikor Puzdor Gyula 1865-ben megindította a szénkutatást. Azóta a széntelep hatalmas fejlődésen ment át. — 1928-ban az újonnan szervezett ajkai p1 vette át a hívek gondozását, 1938-ban kihelyezett lelkészt kapott. 1944-ben a lelkész lakást kapott, és az iskolában misézőhelyet biztosítottak számára. Az utóbbi időben a felsőcsingeri telep elnéptelenedett. 1972-ben új harangláb létesült éWeiterlesen
"Jelenleg Alsócsingert Ajka II., Felsőcsingert Úrkút látja el. A helység a múlt sz. hatvanas éveiben települt, amikor Puzdor Gyula 1865-ben megindította a szénkutatást. Azóta a széntelep hatalmas fejlődésen ment át. — 1928-ban az újonnan szervezett ajkai p1 vette át a hívek gondozását, 1938-ban kihelyezett lelkészt kapott. 1944-ben a lelkész lakást kapott, és az iskolában misézőhelyet biztosítottak számára. Az utóbbi időben a felsőcsingeri telep elnéptelenedett. 1972-ben új harangláb létesült és új oltárfülke.Tit: Szt. István kir. Búcsú: aug. 20. Szi: jan. 1. Rn: szept. 8. Hsz:. 1400. " Weniger lesen
Történeti leírás
Történeti leírás 1945-
1922-ben a megyéspüspök adománya segítette az 1929-ben az Ajkai Kőszénbánya Rt. alkalmazottai hozzájárulásával megvásárolt két harang felszentelését. Kezdetben Felsőcsinger iskolájában tartották a szentmiséket. A templomépítés már Mindszenty József idején - aki 1944-ben megalapította az egyházközséget - felmerült, de megvalósulásig nem jutott akkor. A templomot az iskola melleti üresen álló telekre tervezték. Az építkezéshez a bányavezetés téglákat adományozott. A politikai helyzet, majd a hitélWeiterlesen
1922-ben a megyéspüspök adománya segítette az 1929-ben az Ajkai Kőszénbánya Rt. alkalmazottai hozzájárulásával megvásárolt két harang felszentelését. Kezdetben Felsőcsinger iskolájában tartották a szentmiséket. A templomépítés már Mindszenty József idején - aki 1944-ben megalapította az egyházközséget - felmerült, de megvalósulásig nem jutott akkor. A templomot az iskola melleti üresen álló telekre tervezték. Az építkezéshez a bányavezetés téglákat adományozott. A politikai helyzet, majd a hitélet megváltozása sokáig nem tette lehetővé templom építését. A 2000-es évek elején egy, akkor még Szent Imre titulussal rendelkező bányászkápolnát tervezett Lohrmann Mária zirci építész. A koncepció és a titulus is változott, s végül 2006-ban épült meg a Lohrmann Mária által tervezett kápolna, melyet 10 évvel később új oltárképekkel gazdagítottak a Bódén élő Farkas Tibor festő jóvoltából. Weniger lesen
Mai templom adatai
Megnevezés
R.k. kp
Egyéb bevett név
Csingervölgy
Elhelyezkedés
Ajka, Feketegyémánt utca, hrsz. 2374/3.
Védelemre javasoljuk
nem védett
Eredeti jelleg
kápolna
Mai meghatározó korstílusa
kortárs
Egyházigazgatási beosztás
plébánia
Ellátó plébánia
Ajka III., Római Katolikus Plébánia

Siedlungen

Siedlung
Ajka